Senior+

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Klub Senior+ w Ujeździe funkcjonuje od 1 stycznia 2018 roku. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Do Klubu Seniora może zapisać się każda osoba nieaktywna zawodowo powyżej 60 roku życia zamieszkująca na terenie Miasta i Gminy Ujazd. Priorytetem działalności Klubu jest aktywizacja społeczna osób w wieku emerytalnym oraz osób niepełnosprawnych nieaktywnych zawodowo.

W zajęciach w Klubie Seniora uczestniczy 20 członków. Jest to miejsce, gdzie osoby starsze przyjemnie, interesująco i aktywnie mogą spędzić swój wolny czas. Seniorzy przychodzą na zajęcia nie tylko zdobywać wiedzę, lecz również integrować się, poznawać, zawierać przyjaźnie, wymieniać się doświadczeniami, wspierać się i również doskonale się razem bawić. Szeroka oferta Klubowych zajęć proponuje każdemu uczestnikowi urozmaicenie dnia codziennego. Seniorzy uczestniczą w terapii zajęciowej, zajęciach ruchowych, wokalnych, plastycznych, informatycznych. Regularnie korzystają również ze wsparcia psychologa.

Rok 2023 rozpoczęliśmy pięknym widowiskiem „Droga do Betlejem” w Zakościelu. Nasi Seniorzy wspólnie obchodzili imieniny i inne ważne dla nich wydarzenia jak Dzień Babci i Dziadka, Walentynki, Dzień Kobiet czy Dzień Mężczyzny. Braliśmy udział w Koncercie jedności polsko-ukraińskiej w ramach Międzynarodowego Festiwalu Rzeka Dniestr, w koncercie „Z klasyką przez Polskę”, koncercie Pani Stanisławy Celińskiej z okazji Dnia Kobiet, spektaklu „Kłamstwo” z gwiazdorską obsadą.

Organizowaliśmy również wycieczki do teatru, kina, wycieczki krajoznawcze. W tym roku podczas 3-dniowej wycieczki zwiedzaliśmy Zakopane, podczas biesiady góralskiej próbowaliśmy lokalnych specjałów i bawiliśmy się przy muzyce góralskiej.

 

Na warsztatach plastycznych przygotowaliśmy palmy wielkanocne i mieliśmy zaszczyt gotować z mistrzem - Wielkanocne warsztaty kulinarne poprowadził dla nas gość specjalny Kuba Steuermark. Przygotowane przez seniorów potrawy podawane były na uroczystym Wielkanocnym Śniadaniu.

 

Podczas warsztatów z wyplatania wianków mieliśmy niezwykłą okazję do wspólnego poznania tradycji Nocy Świętojańskiej, do integracji międzypokoleniowej i wspólnego obcowania z naturą.

Braliśmy udział w uroczystościach gminnych tj: święto Konstytucji 3 Maja, Święto Miasta, Dożynki Gminne oraz Święto Niepodległości . Integrowaliśmy się z seniorami z zaprzyjaźnionych kół emerytów i rencistów z terenu naszej gminy.

 

Aktywnie spędziliśmy czas letni na zajęciach w Akademii Sportu. Tańczyliśmy w parkowej scenerii na dancingu dla seniorów podczas Święta Miasta.

Z okazji Dnia Seniora wzięliśmy udział w uroczystej Gali Senior+ w Teatrze Wielkim w Łodzi organizowanej przez Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi, której głównym punktem artystycznym był Koncert Muzyki Latynoamerykańskiej oraz w IV gminnych Senioraliach.

Uczestniczyliśmy w wieczorze autorskim Pana Jarosława Cielebona i premierze najnowszej książki pt. "Ujazd. Miasto nie z przypadku".

Przed nami przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, wyjazd do teatru do Łodzi na spektakl "Mikołaj nie puka dwa razy" i wspólne świętowanie.

I tak minęło niemalże dwanaście miesięcy. Nie udałoby się tego wszystkiego zrobić gdyby nie nasi Seniorzy, bardzo aktywni, pełni pasji i energii, którym po prostu cały czas chce się działać. 

Zapewnienie funkcjonowania i działalności Klubu Senior+ w ujeździe odbywa się w ramach Programu Wieloletniego senior+ na lata 2021-2023. Na ten cel pozyskaliśmy dofinansowanie w ramach edycji 2023, moduł II Konkursu w wysokości 40.800,00 zł Pozostała kwota niezbędna do realizacji zadania pochodzi ze środków własnych gminy Ujazd.
Klub Senior + w Ujeździe

 

Klub Senior+ w Ujeździe powstał 23 listopada 2017 roku w ramach programu wieloletniego Senior + , edycja na lata 2015- 2020. Klub powstał jako pierwszy w powiecie tomaszowskim. Beneficjentami powyższego programu są nieaktywne zawodowo  osoby w wieku 60+.

Uczestnicy Klubu Senior + w liczbie 20 osób są objęci wsparciem w zakresie usług socjalnych, edukacyjnych,  kulturalno – oświatowych, terapii zajęciowej oraz aktywności ruchowej. Seniorzy maja możliwość integracji z innymi grupami społecznymi, a także mają możliwość integracji międzypokoleniowej. W ramach usług socjalnych seniorzy doskonalą swoje umiejętności niezbędne do samodzielnego życia. Klub  umożliwia realizację własnych pasji, poszerzania wiedzy, stanowi pole wymiany doświadczeń i poglądów w różnych dziedzinach życia.

Od powstania Klubu prowadzona jest Kronika upamiętniająca ważne wydarzenia. W Klubie celebrowane są uroczystości z życia seniorów jak i z okazji świąt i uroczystości lokalnych.

Członkowie Klubu Senior + chętnie uczestniczą w życiu kulturalnym swojej miejscowości. Są ciekawi świata, biorą udział w wycieczkach krajoznawczych, do kin, teatrów czy muzeum. Podtrzymują tradycje  ludowe swojego regionu oraz patriotyczne naszego kraju. Seniorzy chętnie udzielają wzajemnej pomocy w potrzebach dnia codziennego, odwiedzają osoby schorowane, niesamodzielne. Biorą udział w warsztatach: muzycznych, kulinarnych, ogrodniczych, wizażu, etnograficznych, fotograficznych, psychologicznych  oraz terapii zajęciowej i innych zależnych od potrzeb seniorów.
Program Wieloletni Senior + na lata 2021-2025:

LogoBIP

Wyszukiwarka